Siirry sisältöön
Juttutyyppi  Blogi

Asioimistulkkauksen opiskelijat mukana Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hankkeessa

Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hanke tukee kuntia uuden kotoutumislain toimeenpanossa ja yhteiskuntaorientaatiokurssien järjestämisessä. Diakin asioimistulkkauksen opiskelijat ovat osallistuneet hankkeeseen sekä harjoittelijoina että opinnäytetyön tekijöinä. Miten työskentely hankkeessa on tukenut heidän ammatillista kasvuaan?

Miten asioimistulkkauksen opiskelijat ovat hyödyntäneet Diakin kehittämistoiminnan tarjoamia mahdollisuuksia opintojensa aikana, ja miten työskentely hankkeessa on tukenut heidän osaamistaan ja ammatillista kasvuaan?

Diakonia-ammattikorkeakoulussa toteutetaan vuosittain noin 60 hanketta yhteistyössä eri kumppaniorganisaatioiden kanssa. Yksi näistä on Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hanke, jota Diak koordinoi yhdessä Tampereen Aikuiskoulutuskeskuksen kanssa.

Hanke tukee kuntia tammikuussa 2025 voimaan tulleen kotoutumislain toimeenpanossa. Lain mukaan kuntien tulee järjestää ryhmämuotoisia yhteiskuntaorientaatiokursseja kotoutujien omalla äidinkielellä tai muulla heidän hyvin hallitsemallaan kielellä.

Kurssien tavoitteena on tarjota tietoa suomalaisesta yhteiskunnasta, arjesta, työelämästä sekä yksilön oikeuksista ja velvollisuuksista. Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hanke tukee kuntia tässä tavoitteessa muun muassa kouluttamalla tulevia yhteiskuntaorientaation kouluttajia, tarjoamalla malleja erilaisista toteutustavoista sekä kääntämällä oppimateriaalia eri kielille.

Suomalainen yhteiskunta tutuksi viidellä kielellä

Hankkeessa käännettävä oppimateriaali koostuu noin 400-sivuisesta verkkoaineistosta, joka sisältää artikkeleita suomalaisen yhteiskunnan rakenteista, arjen käytännöistä, keskeisestä sanastosta ja tapauskertomuksista. Materiaali käännetään viidelle kielelle: englanniksi, arabiaksi, ukrainaksi, dariksi ja venäjäksi.

Valmis oppimateriaali julkaistaan verkossa, ja se on vapaasti kaikkien saatavilla. Sitä voivat hyödyntää sekä yhteiskuntaorientaation kouluttajat opetustyössään että kaikki Suomeen muuttaneet henkilöt, jotka haluavat perehtyä suomalaisen yhteiskunnan toimintaan omalla kielellään.

Opiskelijat osaksi yhteiskunnallista kehittämistyötä

Lukuvuoden 2024–2025 aikana yhteensä 21 asioimistulkkauksen opiskelijaa sai mahdollisuuden suorittaa osan tutkintoonsa kuuluvista opintojaksoista Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hankkeessa. Näin he pääsivät mukaan yhteiskunnalliseen kehittämistyöhön ja osaksi Diakin tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaa (TKI).

Polku hankkeeseen oli opiskelijoille selkeä ja helposti saavutettavissa: suurin osa kuuli siitä joko Diakin henkilökunnalta, opiskelutovereilta tai hankkeen viestinnän kautta. Erityisen aktiivisesti hankkeeseen tarttuivat venäjän ja suomen kielillä työskentelevät opiskelijat, mutta myös arabian, ukrainan, darin ja kiinan kielten opiskelijat osallistuivat eri tehtäviin.

Harjoittelun tavoitteet tukivat suoraan opiskelijoiden ammatillista kehittymistä ja valmiuksia toimia käännös- ja tulkkausalalla.

Motivaatio osallistua oli vahva, erityisesti työelämässä jo toimivilla opiskelijoilla, joille suomalaisen yhteiskunnan terminologia ja toimintaympäristöt olivat entuudestaan tuttuja. Hankkeessa työskentely tarjosi heille tilaisuuden soveltaa osaamistaan uudesta näkökulmasta ja osallistua ainutlaatuiseen, kotoutumista edistävään projektiin.

Harjoittelu tuki ammatillista kasvua

Harjoittelun tavoitteet tukivat suoraan opiskelijoiden ammatillista kehittymistä ja valmiuksia toimia käännös- ja tulkkausalalla. Tavoitteisiin sisältyivät muun muassa materiaalien ammattimainen kääntäminen, käännöstyökalujen käyttö, salassapitosääntöjen noudattaminen sekä laadunvarmistus oikoluvun avulla.

Yhteiskuntaorientaation vanha opas ja harjoitteluohjaajien tarjoamat lähteet auttoivat opiskelijoita käännöstyössä. Työssä korostuivat yhteiskunnan eri osa-alueiden sanastojen hallinta, hyvät tiedonhakutaidot sekä ohjeiden huolellinen noudattaminen.

Moni opiskelija suoritti hankkeessa useamman harjoittelujakson, mikä kertoo kokemuksen mielekkyydestä ja merkityksellisyydestä.

Käytännön kokemusta kotoutumista edistävästä työstä

Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hanke jatkuu maaliskuuhun 2027 asti, ja käännös-, oikoluku- ja tekstinmuotoilutyö jatkuvat sen mukana. Tämä tarkoittaa, että opiskelijoilla on edelleen runsaasti mahdollisuuksia osallistua hankkeen tehtäviin, erityisesti arabian, ukrainan ja darin kielten osalta.

Hankkeeseen osallistuminen tarjoaa opiskelijoille väylän päästä mukaan yhteiskunnallisesti merkittävään projektiin ja kehittää osaamistaan käytännönläheisessä projektityössä.

Pysyvä osoite: http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025090494491

Euroopan unionin osarahoittama -logo.