Dialogitaitoja kirkkoon polarisaation ajassa
Yhä jakautuneemmassa yhteiskunnassa kuuntelemisen, dialogin ja kohtaamisen taidot ovat tärkeämpiä kuin koskaan. Diakin kouluttamat kohtaamisen asiantuntijat toimivat monilla yhteiskunnan kentillä – myös Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa, jossa moniäänisyys haastaa mutta myös mahdollistaa rakentavan vuoropuhelun.
Suomen evankelis-luterilaiseen kirkkoon (tästä lähtien ”kirkko”) kuuluu yhä yli 3,5 miljoonaa jäsentä – noin 62,2 prosenttia väestöstä. Tämän vuoksi kirkko tarjoaakin ainutlaatuisen poikkileikkauksen suomalaisesta yhteiskunnasta. Vaikka jäsenistö koostuu pääosin Suomessa syntyneistä, myös vieraskielisten jäsenten osuus on kasvanut 90 luvulta lähtien.
Kirkon jäsenistöön mahtuu koko kirjo yhteiskunnallisia ja poliittisia näkemyksiä. Kaikki ne keskustelut ja jakolinjat, joita käydään mediassa ja politiikassa, heijastuvat myös seurakuntiin. Tämä tekee kirkosta paitsi yhteisön myös areenan, jossa eettiset kysymykset, keskustelut ja risteilevät arvot kohtaavat.
Dialogi ei ole helppoa – mutta se on välttämätöntä
Kirkon sisällä käydään keskustelua muun muassa maahanmuutosta, vähemmistöjen oikeuksista, luonnonsuojelusta ja kansainvälisistä konflikteista. Näissä kysymyksissä näkemykset voivat olla jyrkästi vastakkaisia. Samalla kirkolta odotetaan arvojohtajuutta ja vaikuttamista – ja monilla alueilla se onkin ottanut aktiivisen roolin, esimerkiksi tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämisessä. Useissa seurakunnissa toimii sateenkaariyhdyshenkilöitä, jokaisessa hiippakunnassa on tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusyhdyshenkilöt ja esimerkiksi vammaisille, saamelaisille tai sateenkaareville ihmisille on omaa toimintaansa, turvallisia pappeja ja rippikouluja.
Silti moniäänisyys on pysyvä todellisuus. Kirkon sisällä on yhä teologisia näkemyksiä, jotka vastustavat esimerkiksi naisten pappeutta, lietsovat islamofobiaa tai myötäilevät Israelin valtion toimia Gazassa. Vaikka kirkko on ottanut edistysaskelia tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusrintamalla, matka on kaikkien vähemmistökysymysten kohdalla yhä kesken. Yhdenvertaisuus ei toteudu ideaalilla tavalla niin kauan, kun näitä erillisiä turvatoimia tarvitaan. Toisaalta moniääninen yhteiskunta – ja moniääninen kirkko – joutuu aina tasapainottelemaan toisistaan poikkeavien arvojen ristipaineessa.
Vaikka kirkko on ottanut edistysaskelia tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusrintamalla, matka on kaikkien vähemmistökysymysten kohdalla yhä kesken.
Dialogi uusien osaajien vahvuutena
Diakonia-ammattikorkeakoulu kouluttaa kohtaamisen ammattilaisia myös kirkon palvelukseen. Kirkossa työskentelee noin 20 000 työntekijää , joiden joukossa on useampi tuhat kirkon kasvatuksen tai diakonian viranhaltija. Kirkko kohtaa ja tavoittaa koko suomalaisen nuorison rippikouluikäluokan perheineen vuosittain. Muun muassa näitä perheitä ja nuoria kohtaamassa on lukuisia Diakista valmistuneita ammattilaisia.
Diakin koulutuksissa korostuu rohkeasti rakentava kohtaaminen – taito, joka voi toimia merkittävänä vastavoimana polarisaation ehkäisyssä. Kun ihmiset kohdataan aidosti ja kunnioittavasti, syntyy tilaa ymmärrykselle ja yhteiselle hyvälle. Tämä ei tapahdu hetkessä, mutta jokainen yhteinen keskustelu on askel eteenpäin.
Kohtaaminen polarisaation vastavoimana
Kirkon kanssa toimittaessa on hyvä muistaa, että kyse on samasta suomalaisesta yhteiskunnasta kuin muuallakin. Huono-osaisuus Suomessa –kartta indikoi myös sitä, keitä kirkon työntekijät kohtaavat eri puolilla Suomea. Kirkko kokoaa kaiken ikäisiä, kaikenlaisista taustoista tulevia ihmisiä. Joukkoon mahtuu poliittisesti aktiivisia ja poliittiseen päätöksentekoon turhautuneita. Mukana matkassa on työssäkäyviä, työttömiä, eläkeläisiä ja opiskelijoita. Laumaan kuuluu syvästi uskonnollisia, agnostikkoja ja etsiviä.
Kirkon työ kokoaa kaikenlaisia perheitä, lapsia ja lapsettomia. Nopeita ratkaisuja ei ole, mutta erilaisten ihmisten kokoontuminen yhteisten teemojen äärelle on yhteiskunnan kannalta välttämätöntä. Yhdistävä tekijä voi olla musiikkileikkikoulu, rippikoulu, ruokakassi, jumalanpalvelus tai vaikkapa joulu.
Kuplia rikotaan vain kohtaamalla ja tulemalla ihmiseksi ihmiselle: kuuntelemalla, keskustelemalla ja yrittämällä ymmärtää, tässä myös kirkon alalle valmistuvat ammattilaiset ovat avainasemassa.
Blogikirjoituksen tekstin sujuvoittamiseen on hyödynnetty Microsoft Copilot -tekoälysovellusta (käytetty 24.9.2025).
Pysyvä osoite: http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025100199098